fbpx

Swift to język programowania stworzony w całości przez firmę Apple. Kiedy się pojawiał był pewnego rodzaju zaskoczeniem – większość środowiska spodziewała się zmodyfikowanej wersji Objective-C – natomiast otrzymała coś całkowicie nowego.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że z jednej strony Swift nie stanowi kontynuacji Objective-C, ale został  zaprojektowany z myślą o tym, żeby funkcjonował równolegle do tego języka programowania – uzupełniał się z nim.

Co do jednej kwestii możemy być pewni – Apple z całą pewnością ma naprawdę duże plany co do Swift. Oznacza to, że na pewno warto się nim zainteresować. Nawet jeżeli doraźnie nie planujesz tworzenia żadnych aplikacji pod kątem iOS czy MacOS.

Dlaczego warto uczyć się Swift?

Jest łatwy do nauczenia i zrozumienia

Swift został stworzony pod kątem tego, aby można było się go łatwo nauczyć oraz używać. Dlatego łatwo się zmotywować do jego nauki, a pierwsze sukcesy powinny przyjść całkiem szybko.

Poza tym – Swift w dużej mierze przypomina po prostu język angielski. Apple włożyło naprawdę dużo pracy w to, aby zaprojektować język programowania, który będzie dużo łatwiejszy od Objective-C.

Swift jest szybki i przyjemny w obsłudze

Programowanie w Swifcie jest wygodne, ponieważ nie obciąża komputera w zbyt dużym stopniu. Poza tym jest skonstruowany w ten sposób, że bardzo łatwo znajdować w nim błędy. Jego codebase jest łatwy w utrzymaniu, dzięki czemu nie rozjedzie się nam, nawet w przypadku gdy będzie dosyć złożony.

Dzięki zoptymalizowanemu zużyciu pamięci i zastosowaniu Automatic Reference Counting (ARC) – aplikacje napisane w Swifcie nie będą pochłaniały zbyt dużo pamięci, co jest przydatne szczególnie w przypadku, gdy appka się rozrasta.

Spora społeczność

Duża i sprawna społeczność oznacza, że jeżeli masz z czymś jakiś problem, którego nie umiesz rozwiązać, to możesz liczyć na pomoc społeczności. Według statystyk na samym portalu Meetup.com – Swift ma ponad 110 grup, z ponad 40 członkami, którzy je tworzą. Jak na młody język programowania te liczby są naprawdę imponujące. Wniosek jest prosty – społeczność Swift rośnie w wysokim tempie.

Oprócz tego regularnie powstają nowe narzędzia dla Swift. Jak na razie duża część najważniejszych narzędzi dla iOS tworzona jest w Objective-C, jednak to Swift jest przyszłością i wszystko wskazuje na to, że Apple będzie stawiał nacisk na ten język programowania.

Swift – open source

Dynamika rozwoju Swift wzrosła w grudniu 2015 roku. Wtedy Swift 2.2 stał się open source. Dało to ogromny zastrzyk energii w dynamikę ewolucji tego języka programowania.

Na początku przyniosło to trochę zamieszania – społeczność kwestionowała sporo rozwiązań wprowadzonych przez Apple, jednak z czasem przyniosło to bardzo dobre efekty, a Swift stał się jeszcze szybciej rozwijającym językiem programowania.

Zarobki

Patrząc na rynek amerykański – wszystko wskazuje na to, że programiści tworzący w Swift zarabiają średnio więcej niż programiści w jakimkolwiek innym języku programowania. Jeżeli Apple dalej będzie stawiał na Swift – a możemy być prawie pewni, że będzie – to ta tendencja się utrzyma.

 

Porozmawiajmy!