fbpx

Nauka kodowania to długa i wyboista droga. Kiedyś do dyspozycji mieliśmy tylko książki, ubogie poradniki oraz możliwość uczenia się na błędach. Jednak na przestrzeni ostatnich lat, możliwości nauki kodowania znacznie się rozszerzyły. Między inni o różnego rodzaju gry, które pomagają w rozwijaniu swoich umiejętności kodowania w całkiem przyjemny i interesujący sposób.

Oczywiście, granie w takie gry nie może być fundamentem Twojej nauki, a tym bardziej nie możesz jej sprowadzać tylko do tego rodzaju gier, ale na pewno będą one pomocne. Zamiast spędzić kolejną noc podbijając cały świat w Europie Universalis czy strzelając do kolejnych hord przeciwników w Call of Duty można spędzić czas w bardziej pożyteczny sposób.

Klikając na tytuł nad obrazkiem zostaniecie przeniesieni na stronę gry 🙂

Flexbox Froggy
Flexbox Froggy pomoże Ci się nauczyć jak działa CSS flexbox. Ta aplikacja posiada przyjemny i łatwy do opanowania interfejs, więc nie powinna sprawić żadnych problemów w obsłudze.

 

 


CodinGame
CodinGame daje możliwość nauki programowania w 25 językach, między innymi JavaScripy, Ruby czy PHP. Dużą zaletą jest możliwość konkurowania ze znajomymi czy brania udziału w zawodach.

 

CodeMonkey
Ta gra wykorzystuje CoffeeScript i uczy budowania swoich własnych gier w HTML5. Jest skierowana przede wszystkim do dzieci, ale dorośli też potrafią się przy nie dobrze bawić oraz czegoś nauczyć.

 

 


CSS Diner
CSS Diner, jak wskazuje sama nazwa pomaga uczyć się CSS. Na przestrzeni 32 dostępnych poziomów, nauczy Cię podstaw CSS. Jak można się domyślić, każdy następny poziom jest coraz bardziej skomplikowany i wymaga wiedzy zdobytej na poprzednich poziomach.

 


Ruby Warrior
Jeżeli chcesz nauczyć się Ruby – idealnym wyborem będzie gra o wiele sugerującym tytule Ruby Warrior. Poziom trudności zaczyna się od podstawowego a kończy na średnio zaawansowanym. Wymaga zalogowania za pomocą Facebooka.

 

Flexbox Defense
To kolejna gra, która pomoże opanować CSS flexbox. Tym razem mamy grę typu towerdefense, którą obsługujemy za pomocą używania odpowiednich komend.

 

 

CodeCombat
CodeCombat to gra przeznaczona zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, praktycznie każdy może w nią grać. Za pomocą tej gry nauczysz się Pythona, JavaScripy, SoffeScrip czy Lua.

 

 

CheckIO i Empire of Code
CheckIO i Empire of Code to gry strategiczne, która nauczą Cię obsługi JavaScript oraz Pythona.  Akcja EoC dzieje się w przestrzeni i polega na obronie swojej bazy. Natomiast CheckIO pozwala Ci na zwiększanie swoich umiejętności za pomocą korzystania z rozwiązań innych użytkowników.

 

 

VIM Adventures
Vim to edytor tekstu dla programistów, który posiada możliwość bardzo szeroko zakrojonych konfiguracji. VIM Adventures to gra, która pomoże Ci zaznajomić się z tym programem i opanować jego podstawy.

 

 

Code Wars
Code Wars pozwala na poprawę własnych umiejętności oraz wyzywanie innych osób zajmujących się kodowaniem. W Code Wars masz spory wybór – JavaScript, Swift, PHP, Python, Ruby czy Haskell. Zanim podejdziesz do pojedynków z innymi użytkownikami polecamy najpierw przetestować swoje umiejętności za pomocą testu umiejętności.

 

Code Hunt
Ta gra nauczy Cię kodowania w wyjątkowy sposób. Grając w nią musisz identyfikować poszczególne fragmenty kodu, analizować je, modyfikować, a następnie dopasowywać do odpowiednich fragmentów. Za pomocą tej gry podszkolisz swoją znajomość Javy czy C#.

 


Robocode
Za pomocą RoboCode będziesz mógł stoczyć bitwę wirtualnych robo-czołgów, sterując nimi za pomocą Java oraz .NET. Bitwy są rozgrywane na żywo, z podglądem.

 


Untrusted
Untrusted to gra przeznaczona do nauki JavaScript. Używając tego języka musisz pomóc Dr. Eval poruszać się pomiędzy poziomami oraz modyfikować jego rzeczywistość. Dobrze nadaje się dla trochę bardziej zaawansowanych użytkowników JavaScript.

 


Elevator Saga
Elevator Saga sprawdza Twoją wiedzę z zakresu JavaScript. Zaczyna się od prostych wyzwań, jak przewiezienie windą 15 osób w czasie mniejszym niż minuta. Kończy na całkiem trudnych wyzwaniach.

 

 

 

Cyber Dojo
Cyber Dojo to gra zawierająca wiele praktycznych ćwiczeń i ciekawych wyzwań, które pomogą nauczyć się takich języków jak Ruby, JavaScript, PHP, Python. Bardzo dobra aplikacja jeżeli chodzi o doszlifowania swoich umiejętności kodowania.

 

 

Porozmawiajmy!